Jak dobrać filtr, pompę, grzałkę do akwarium?

Każde z urządzeń, które planujemy zamontować w naszym zbiorniku, powinno być dostosowane do jego rozmiaru oraz rodzaju, a także potrzeb właściciela. Postaramy się pomóc Państwu w skompletowaniu podstawowych elementów wyposażenia każdego akwarium, a także w doborze odpowiedniego filtra, pompy oraz grzałki.

Filtr

Pierwsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać to jego główna funkcja – filtrowanie wody. Nie chcemy, by w naszym zbiorniku znajdowały się bakterie oraz odpady. Zalecamy kupno urządzenia, które jest minimum 2x wydajniejsze niż objętość naszego akwarium. Czyli woda powinna być przepompowana dwa razy w ciągu godziny – zatem przy zbiorniku o pojemności 100 litrów, kupujemy filtr, który w ciągu godziny przepompuje minimum 200 litrów wody.
Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów: wewnętrzny oraz zewnętrzny.
- Wewnętrzny oczyszcza zbiornik przy użyciu wkładów mechanicznych. Jest to dobry wybór pod względem ceny oraz kosztów eksploatacji, jednak zabiera dużo miejsca w akwarium.
- Wersja zewnętrzna umieszczona jest na zewnątrz zbiornika – nie zabiera przy tym miejsca w środku. Do uzyskania najlepszego efektu poleca się stosowanie obu wersji jednocześnie.

Pompa

Ma za zadanie dostarczyć tlen roślinom i rybom, a także mieszać wodę. Przy wyborze pompy ważna jest ilość wolnego miejsca, którą możemy przeznaczyć na zamontowanie urządzenia. Nawet małe pompy mogą zajmować sporo miejsca, jest to szczególnie istotne w niedużych zbiornikach. Należy pamiętać, że każda pompa przeznaczona jest do innej wielkości zbiorników. Zalecamy wybór nowszych modeli, które cechują się zwiększoną wydajnością, wysokiej jakości uszczelkami, a także energooszczędnymi silnikami.

Grzałka

Optymalna temperatura dla większości ryb hodowlanych to ok. 22-28 stopni Celsjusza, niekiedy jest to trudne do uzyskania bez odpowiedniego sprzętu. Grzałka, na którą się zdecydujemy, powinna być przede wszystkim dostosowana do rybek, które znajdują się w naszym akwarium. Gatunki tropikalne potrzebują innej temperatury wody, niż nasze rodzime gatunki – należy również pamiętać, że za ciepła lub za zimna woda może być na nich szkodliwa. Zalecamy kupno grzałki z termostatem. Grzałki tego rodzaju wyróżnia prostota konstrukcji oraz łatwość obsługi.