Jak napowietrzać wodę - jak działa napowietrzacz do akwarium?

Chyba każdy miłośnik zarówno mniejszych, jak i większych zbiorników z rybkami wie, jak duży wpływ na ich żywotność ma tlen. Aby zapewnić roślinom i zwierzętom optymalną ilość tlenu zaleca się kupno odpowiednich akcesoriów. Zastanawiasz się jak napowietrzać wodę w zbiorniku? Nic prostszego! Przedstawiamy kilka przydatnych porad, które z pewnością pomogą Ci w zachowaniu optymalnych warunków życia podwodnej fauny i flory w Twoim akwarium.

Naturalne sposoby napowietrzania wody

Pomimo faktu, że jest to bardzo dekoracyjne rozwiązanie, nie jest ono aż tak wydajne, jak użycie odpowiednich urządzeń. Mimo wszystko, umieszczenie roślin w naszym zbiorniku z pewnością nie zaszkodzi mieszkających w nim rybkom – a wręcz przeciwnie. Wszystkie rośliny produkują tlen – jest to nieodzowny proces, który towarzyszy nam od zawsze i do dziś właśnie tak wygląda to w naturze. Niestety, nie jest to idealne rozwiązanie. Rośliny oczywiście produkują tlen, ale robią to tylko w dzień – im dłuższe i intensywniejsze naświetlenie, tym lepiej. Dodatkowo rośliny nie są aż tak bardzo wydajne, jak dostępne na rynku urządzenia, które zostały specjalnie zaprojektowane do zamontowania w akwarium.

Napowietrzacze i ich rodzaje

Tlen rozpuszczony w wodzie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ryb akwariowych. Aby dostarczyć rybom odpowiednich ilości tlenu najlepiej użyć odpowiednich do tego akcesoriów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się napowietrzacze do akwarium. Pompy powietrzne są o wiele cichsze od mechanizmów zainstalowanych w innych urządzeniach tego typu. Ich mechanizm jest doskonały w swojej prostocie – woda w zbiorniku zostaje wprawiona w ruch, zapewniając przy tym właściwy poziom tlenu. Lampka zainstalowana w napowietrzaczu informuje o stanie pracy urządzenia.

Każdemu miłośnikowi akwarystyki zalecamy zamontowanie zarówno profesjonalnego napowietrzacza, który zagwarantuje optymalne warunki w podwodnym środowisku, jak i zasadzenie roślin, które dodatkowo zadbają o czystość i stworzą piękną dekorację.